Zmena zariadenia na OM0OUH – Hvezdáreň Vartovka

Zmena zariadenia na OM0OUH – Hvezdáreň Vartovka

Pekný deň priatelia rádioamatéri,

 

Dnes 16.6.2017 sa nám po približne jednomesačnom úsilí podarilo nad Banskou Bystricou na kóte „Hvezdáreň Vartovka“ (568 m.n.m.) vymeniť pôvodný, 70cm UHF prevádzač (OM0OUH) domácej konštrukcie, ktorý nám verne slúžil 3,5 roka za profesionálny prevádzač renomovanej značky. Predchádzalo tomu spoločné stretnutie nadšených banskobystrických rádioamatérov, konštruktívna debata, vzájomné návrhy a konečne spoločná finančná zbierka, ktorá nám pokryla takmer všetky náklady. Využili sme tak aj zvýhodnenú finančnú ponuku známej košickej spoločnosti ANICO, pristúpili sme na ich obchodné podmienky a zakúpili zariadenie „YAESU DR-1 XE“.

 

Keďže uvedený produkt ešte neobsahoval všetky potrebné komponenty na prevádzku, privítali sme ponuku niektorých rádioamatérov, ktorý nám nezištne a zadarmo poskytli zvyšné prvky. Chcem týmto poďakovať HAM, ktorý nechcel byť menovaný za poskytnutie špičkového a profesionálneho 8-dutinového duplexera značky „Kathrein 450“. Ďalej chcem poďakovať Honzovi (OM7OA), že nám tento duplexer preladil do HAM pásma a absolútne presne naladil na náš prevádzač. Ďakujem Jarkovi (OM7AZZ), že nám poskytol špičkový napájací zdroj a že nám premeral celú anténnu a výkonovú sústavu kvalitnou meracou technikou. No a samozrejme veľká vďaka patrí môjmu bratovi Jančimu (OM7TY), ktorý zrealizoval celý kontrakt z ANICO, zakúpil 19“ rack, prepojovacie káble a konektory, plus precízne poskladal celú zostavu s jeho príznačným zmyslom pre presnosť a maximálne detaily. Anténa tam zostala pôvodná „DIAMOND X200“, ktorú som bol pred nedávnom venoval ja.

 

Chcem vás len poprosiť. Je to nový prevádzač, možno niektoré funkcie chodia inak ako ste boli zvyknutí, alebo ako by ste očakávali, preto pracujte na ňom, píšte alebo hovorte svoje pripomienky a postupne to pozbierame a urobíme zasa nejaký výjazd na kótu a postupne to doladíme aby ste boli maximálne spokojní. Samozrejme je logické, že sa asi nebude dať všetko zrealizovať a hlavne nie odrazu, pretože na niektoré nové funkcie budem musieť požiadať o zmeny v pôvodnom povolení. Sami na vlastnej koži už viete, že ako náhle ide niečo cez RÚ BA tak to sú veci na dlhé lakte, preto vás prosím o trpezlivosť!

 

Parametre nového prevádzača:

 

  • Modulácia: FM (možnosť hybridného módu FM/C4FM, ale musím požiadať o zmenu v pôvodnom povolení)
  • Výkon: 5W (požiadam o zvýšenie, je tam ešte možnosť 15W a 25W)
  • CTCSS tónová voľba (skúsim požiadať o zmenu na DCS voľbu)
  • TX CTCSS 88,5Hz (nová funkcionalita oproti starému)
  • RX CTCSS 88,5Hz

 

Dušan (OM7TW)

Loading

One thought on “Zmena zariadenia na OM0OUH – Hvezdáreň Vartovka

  1. Hurikán

    Kde sú prachy a machri chlapi, tam sa to hýbe.
    Som rád, že som bol aj ja tohto účasťou.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.