Využitie verejných internetových SDR staníc

Využitie verejných internetových SDR staníc

Niekedy dávnejšie, keď som nemal SDR rádio, našiel som možnosť, ako počúvať „miestne“ rozhlasové stanice v takmer ľubovoľnej časti sveta.

Tá možnosť sa nazýva WebSdr. Nájdete ju na stránke http://websdr.org

Tam si vyberiete pásmo, napríklad 80m a región napríklad EU. Zobrazí sa mapa EU s vyznačením polohy jednotlivých websdr:

mapa

Potom podľa čísla nájdeme vyššie nad tým príslušný link na danú stanicu.

Otvorí sa stránka ako na nasledujúcom obrázku:

poľská stanica

Tu si podľa vodopádu už len stačí zvoliť stanicu s nejakým signálom, mód a podobne a môžeme počúvať.

Takto som skúšal v čase, keď som bol v práci zachytiť SkCube. Žiaľ, nepodarilo sa mi to týmto spôsobom. Je to totiž dané tým, aké vlastne antény sú k tomu prijímaču pripojené a evidentne sa mi nepodarilo nájsť taký SDR, ktorý by mal anténu vhodnú na jej príjem.

Keď som úspešne namontoval anténu pre krátke vlny a pripojil ju k rádiu, samozrejme som chcel vedieť, či je aj schopná vysielania resp. či vôbec vysiela 🙂

Trochu odbočím – pokiaľ chce rádioamatér zistiť, či je niektoré pásmo otvorené, zvyčajne sa pokúsi zachytiť signál niektorého rádiomajáku z celosvetovej siete. Frekvencie sú známe, stačí počkať cca 3 minúty, prípadne si pozrieť na http://www.ncdxf.org/beacon/ ktorý práve vysiela. Ak ak sa nám z niektorého signál podarí zachytiť, máme informáciu o smere, kde v danom pásme je možná komunikácia.

Mňa ale napadlo opačne – budem sa tváriť ako rádiomaják (nie v pravom slova zmysle, použijem bežnú fóniu s identifikáciou a frekvenciu v povolenom pásme). A budem sa počúvať na websdr!

Takže od nápadu k realizácii nebolo ďaleko, a tak za chvíľu som mal report sám od seba z Cínovca v Čechách, zo Splitu a tiež Bukurešti.

Samozrejme je pohodlnejšie vyzvať stanicu ktorú počujem o report. Ja som toto použil vlastne len jedenkrát po postavení antény a jej kontrole.

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.