Rozmýšľam nad novou súťažou…

Rozmýšľam nad novou súťažou…

Niečo novodobé a vzrušujúce, typu „hon na lišku“…

Úvaha a základný princíp súťaže:

V deň súťaže by sa na tajnom mieste spustil automatický rádiový vysielač.
Vysielač by musel byť v ľahko prístupnom teréne, nesmel by byť veľmi vysoko ani hlboko v horách ani by nesmel byť niekde v budove.
V propozíciách by bolo mesto kde sa vysielač nachádza a v koľko km okruhu.

Vysielač by posielal 20 sekundové hlášky v náhodnom čase, interval medzi hláškami povedzme 5-15 minút.

Účastníci súťaže by súťažili skôr v tímoch 2 a viac ľudí a smerovými anténami by z rôznych miest zameriavali odkiaľ signál (líšky) prichádza, a podávali si informácie o sile signálu následne sa rozhodovali kde sa presunú. (Na frekvencii vysielača by súťažiaci nesmeli vysielať)

Súťažiaci by sa samozrejme presúvali buď na bicykloch, motorkách alebo autami.

Tím ktorý nájde vysielač (líšku), vyhráva.
Pri vysielači by sa kľudne mohla nachádzať skrinka s nejakou výhrou alebo kľudne si viem predstaviť aj nejaký fajný alkohol.

Samozrejme na komunikáciu medzi súťažiacimi by sa mohla používať iba vysielačka, povolené by boli len frekvencie v ktorých všetci súťažiaci môžu legálne vysielať. (Nakoľko ide o to zažiť zábavu s rádiostanicami)

Rozmýšľam ako túto súťaž ešte oživiť a sťažiť.

Čo by som chcel zo súťaže eliminovať:
Aby sa súťažiaci na pol ceste nestretli na jednom mieste nehľadali všetci jednu vec spolu.
Aby súťažiaci nepoužívali na komunikáciu telefóny, facebooky a kódované linky.
Aby súťaž netrvala krátko 1 hodinu a menej. Ideálne tak 2-5 hodín.
(Aby si niektorí stihli výhru na obed aj vypiť a večer prísť v poriadku na dopravnom prostriedku domov.)

Ak dôjde k tomu, že bude súťaž príliš ľahká, viem si predstaviť, že by sa vysielač (líška) počas súťaže aj presúvala a bola mobilná…
Viem si predstaviť aj nejaké výluky vo vysielaní aj zmeny frekvencií počas súťaže…

Zámerom súťaže bude samozrejme:
Zažiť spoločne zábavu s rádiostanicami.
Zoceľovanie tímového ducha. (Na mieste vysielača (líšky) by sa nakoniec mohlo konať stretko, opekať, kempovať a tak…)
Práca s podomácky vyrobenými smerovými anténami.
Ukážka za ako rýchlo sme schopní amatérsky zamerať a nájsť vysielač.

Otváram verejnú diskusiu, do komentárov nižšie:

Loading

6 thoughts on “Rozmýšľam nad novou súťažou…

 1. Ruso

  Znie to zaujímavo, trocha mi to pripomína hľadanie meteosondy keď nie sú k dispozícii GPS údaje. Určite vhodné pre akčnejších jedincov. Niečo také už bolo v zahraničí určite zorganizované, nakoľko termín „líška“ som už zahliadol. Treba sa preto inšpirovať aj vonku, ale samozrejme jedna skúšobná akcia dá aj tak viac ako študovanie iných. Ja som za a určite by sme sa s chalanmi zapojili 🙂

 2. Vysielač by mohla byť kovová skrinka s kódovým zámkom v ktorej by bol automatický vysielač a úložisko pre výhru. Skrinka by mohla byť dočasne primontovaná kovovou objímkou prichytenou z vnútra skrinky na nejaký strom. Štvormiestny kód by mohol byť oznamovaný v hláške s tým, že v každej prvej štvrtine hodiny by bolo oznámené 1 miesto kódu, ďalšej štvrťhodine 2 miesto kódu samozrejme v náhodnom čase… atď. A tak by sa to opakovalo každú hodinu.

 3. Ak by hľadanie vysielača bolo príliš ľahké, viem si predstaviť, že by vysielač svojvolne menil vysielací výkon pre zmätenie súťažiacich. V tom prípade by dosť pomohli namerané hodnoty sily signálu a taktická koordinácia jednotlivých súťažiacich. Prípadne sa môže výkon každou hodinou o čosi zmenšovať. Možností je mnoho…

 4. Kto sa pýta sa vraj veľa dozvie. Čo som sa teda od rádioamatérov zatiaľ dozvedel ja, … Určite by sa oplatilo na túto tému porozprávať s niekým kto organizoval ROB (musím okolo tohto hodiť reč, na nejakom stretnutí.) Tiež som bol prekvapený, že ROB bol na max. 144MHz (2m). Dôvodom asi bolo, že vyššie frekvencie majú väčšiu odrážavosť. Moja predstava je, urobiť takúto súťaž výlučne na 70cm pásme. (chcem malú anténu) Práveže by som videl výhodu, že kratšie vlnové dĺžky majú menšiu schopnosť ohýbať sa. Ak by bol ozaj problém s odrážaním, vysielač by sa musel umiestniť na také miesto aby tento problém vznikal v čo najmenšej miere. (Súťažiaci budú mať so sebou geografickú mapu regiónu, no tak môžu rozmýšlať od kadiaľ prichádzajú odrazy.) Netreba zabúdať, že voči odrazom budú súťažiaci vo výhode, že môžu signál zameriavať v rovnakom čase s rôznych miest. Neštudoval som okolo tohto nič, ale vraj by sa takýto vysielač najviac podobal majáku. Takéto zariadenie by zrejme musel schváliť telekomunikačný úrad, ktorý by jej minimálne pridelil nejakú značku a frekvenciu. Môžno by bol problém s ustavičnou zmenou QTH. (Ak by všetko hralo proti nám, viem si predstaviť, že líška by bol operátor sediaci za vysielačkou vysielajúci hlášky manuálne.) Postrehol som, dosť veľké obavy z toho, či by sa takýto vysielač dal vôbec nájsť. Posúďte sami. Do propozícií by sa vyhlásilo, napr. že vysielač sa nachádza v banskobystrickom okrese. Vysielač by sa nachádzal, napr. na nejakom strome alebo stĺpe v strede obce Horná mičiná. Mne to nepríde ako niečo ťažké. Traja ľuďia s yaginkami to majú do 2 hodín nájdené. Ak by to bolo ozaj také ťažké, viem si predstaviť, že by boli po dvoch hodinách v hláške vysielané nejaké indície. Napr., že sa líška nachádza v strede nejakej obce, že je to blízko domu s číslom 21, atď… Toto v tej hláške od nejakého času kľudne môže byť naprogramované, ale podľa mňa, to nebude tak ťažké nájsť.

 5. Rozmýšľal som aj nad takým detailom ako je počasie. Ja mám rád dobré počasie, a to obzvlášť počas súťaží.
  Dokonca natoľko, že by som bol ochotný podriadiť súťaž dobrému počasiu. Predstavoval by som si to tak, že by sa termín súťaže zverejnil s hviezdičkou. Trebárs, že sa dva dni dopredu v stanovenom čase urobí pohľad na predpoveď počasia na shmu.sk a ak by hlásili búrky súťaž by sa odložila o týždeň. Viacej by som to už nekomplikoval, termín odložený o týždeň by už bol záväzný.

  Rozmýšľal som aj nad názvom takejto súťaže a napadol ma názov ako „Jarná líška 2019“, „Letná líška 2019“ alebo „Pirátsky vysielač“. S radosťou sa nechám sa ovplyvniť dobrým nápadom, kto chcete píšte svoje nápady…
  Išlo by o to, že pokiaľ by nám jedna súťaž do roka nestačila a súťaž by sa začala tešiť obľube, našla by sa chuť aj peniaze na organizovanie takejto veci, viem si v krajnom prípade predstaviť, že by sa konala aj štvrťročne. Preto „jarná, letná“…

  Čo považujem za plus tejto súťaže, že netreba vypisovať a posielať žiadne denníky a výhra by bola okamžite k dispozícii. Prvý vyhráva. Ako výhru si predstavujem fľašu dobrého alkoholu, plus poháre by asi boli dosť drahé a veľké, skôr si viem predstaviť zlaté plaketky, ktoré by si víťazi mohli umiestniť napr doma HAM shacku. Na plaketkách by bolo gravírované, niečo ako držiteľ tejto plakety vyhral súťaž tú a tú… Prípadne ak by pán Boh dal, že by som doma dokončil moje CNC a teda gravíroval tieto plaketky ja, vedel by som na želanie ešte dogravírovať názov súťažného tímu a tak… V čom mám ešte dilemu, je zabezpečenie aby týchto plaketiek bol dostatok a nebol ich nadbytok. Príklad: Môže sa stať že vyhrá 2-členný tím, ale v hre bude aj 5-členný tím. V tom prípade by sa muselo vyrobiť toľko víťazných plaketiek koľko je maximálny počet hráčov v tíme, ale chcel by som aby skrinka nevydala viac plaketiek ako je počet hráčov víťazného tímu. Aj toto by sa dalo zabezpečiť tým, že by každý tím mal určený nejaký svoj kód ktorý by museli zadať aby dostali plaketky.

 6. Felix Francova Lhota

  Dobrý nápad na soutěž.
  Pokud by se realizovala tak by bylo dobré ji dávat i do programu různých setkání typu REMATA a co já vím jaké další setkání jsou 🙂
  Zkusil bych to dát na PMR na kanály 8-16 odrazy jsou minimální a 0,5W nebo méně nedoletí daleko, ať mají radost i ti kteří značku ještě nemají.
  Porušení VO bych se nebál když pojede pár hodin na neznámém místě.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.