Projekt – APRS Micromodem

Projekt – APRS Micromodem

Ak sa vám páčia DIY projekty ako mne, radi bastlíte a príde vám nepohodlné písanie APRS správ na vysielačke, alebo len chcete integrovať APRS cez iné programy a skúsiť niečo nové, tento projekt je pre vás.

Tento plošný spoj spolu s firmware MicroAPRS slúži na generovanie a prijímanie APRS správ, alebo aj generických AX.25 packetov.

Nie som autor firmwaru, tento úžasný projekt vytvoril Mark Qvist a všetky zdrojové kódy aj spolu s binárnymi súbormi sú na Githube a projekt je opísaný na jeho stránke.

Ja som vytvoril len plošný spoj, ktorý je podstatne jednoduchší na letovanie, lebo obsahuje iba THT súčiastky a neobsahuje ani USB-TTL prevodník ako pôvodná doska. Markova doska je aj o dosť menšia, je vyrobená z SMD súčiastok a obsahuje USB konektor s TTL prevodníkom.

Pôvodná SMD doska

Túto dosku som si chcel pôvodne kúpiť na Markovej stránke, ale zistil som, že už ich nepredáva. Tak som sa rozhodol navrhnúť vlastnú dosku.

Funkcie

 • Odosielajte a prijímajte pakety AX.25 APRS
 • Plná modulácia a demodulácia v softvéri
 • Jednoduchá konfigurácia nastavenia volacej značky a trasy
 • Flexibilita v tom, ako sú prijaté pakety na výstupe cez sériové pripojenie
 • Trvalá konfigurácia uložená v pamäti EEPROM
 • Skrátené funkcie na odosielanie aktualizácií a správ o polohe, takže nemusíte manuálne vytvárať packety
 • Schopnosť posielať „raw/surové“ pakety
 • Podpora nastavení symbolov APRS
 • Podpora informácií o výkone / výške / zisku v aktualizáciách polohy
 • Schopnosť automaticky prijímať správy ACK adresované modemu
 • Môže bežať s otvoreným squelchom
 • Podporuje režim KISS na použitie s inými programami na počítači

Môj plošný spoj

Použil som len všade dostupné súčiastky, ktoré sa dajú lacno objednať z eBay / Aliexpress. Jadrom plošného spoja je mikrokontrolér ATMega328P, ktorý je aj v niektorých Arduinách. Ten vykonáva všetku ťažkú prácu, ako generovanie APRS packetov, prevod na zvuk (enkódovanie), spínanie PTT na vysielačke a samozrejme dekódovanie APRS packetov zo zvuku a komunikáciu s počítačom / externým programom.

Schéma môjho plošného spoja

Plošný spoj okrem MCU obsahuje aj 4-stupňový DAC (digital to analog converter) zložený zo 4 rezistorov, oddeľovacie a filtračné kondenzátory, jeden regulátor napätia na 3.3V, signalizačné LED diódy na príjem a vysielanie, MOSFET na spínanie PTT na vysielačke, trimer na nastavenie hladiny výstupného signálu a konektory.

Návrh DPS
3D pohľad v CAD

Plošné spoje som objednal v JLCPCB, ak ste noví členovia JLCPCB tak vás 5 kusov vyjde len $2 USD + poštovné. Moja objednávka dorazila za 3 týždne, objednával som klasickou poštou, nie kuriérom.

Schému aj plošný spoj môžete upraviť podľa seba alebo objednať na mojej EasyEDA stánke projektu:

https://easyeda.com/integrac/micromodem

Je tam aj zoznam súčiastok (BOM).

Objednávka

Osadiť a zletovať dosku bolo skutočne jednoduché, jediná SMD súčiastka, regulátor napätia AMS1117 má dostatočne veľké nožičky a nebude nikomu robiť problém ho osadiť. Ostatné súčiatky sú THT.

Osadená a oživená doska DPS

Celá doska môže byť napájaná z USB pomocou USB-TTL prevodníka, ktorý zároveň poskytuje komunikáciu s počítačom. Ďalší konektor zabezpečuje komunikáciu s vysielačkou. Voliteľné sú aj konektory na TTL úroveň PTT a I²C na komunikáciu s ďalšími doskami / perifériami. MCU sa dá naprogramovať cez vstavaný ICSP konektor.

Doska pripojená k TRX a USB-TTL prevodníku

Pred použitím stačí už len naprogramovať MCU, nastaviť fuses aby MCU používalo externý oscilátor a upraviť trimrom hlasitosť výstupu, aby nebol premodulovaný.

Nasledujúce 2 videá ukazujú generovanie zvuku APRS packetov, prenos dát medzi 2 vysielačkami a komunikáciu s počítačom.

Záver

Ak sa vám tento projekt páči a chceli by ste si objednať tieto dosky, napíšte mi na môj mail. Na požiadanie pošlem aj naprogramovaný mikrokontrolér. Pre všeobecné otázky môžete písať do komentárov pod článkom.

S výsledkom tohto projektu som nadmieru spokojný a v najbližšej dobre budem dosku testovať v reálnom použití. Majte pekný deň.

73 DE OM7TEK / Tekk Banská Bystrica

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.