Prevádzač OM0OUH (Vartovka) opäť v plnej sile!

Prevádzač OM0OUH (Vartovka) opäť v plnej sile!

13. apríla 2023 tím úspešne vyliezol na observatórium Vartovka, aby skontroloval spoločný vysielač OM0OUH. Napriek chýbajúcemu kľúču sa im podarilo dostať k zariadeniu a zistili, že parametre antény sú rovnaké ako pri inštalácii pred šiestimi rokmi. Tím nezasahoval do antény ani do jej polohy pre výborný stav. Po reštarte prevádzača tím urobil menšie vylepešnia, vrátane prepnutia do režimu RX-AUTO/TX-AUTO a spomalenia CW na 20 WPM.

Ďalej píše Dušan OM7TW.

Pozdravujem vás priatelia, (59 +20)

Tak dnes sa nám dnes 13.4.2023 konečne na druhý pokus podarilo spolu s Jarom (OM7AZZ) a s Danom (OM7AUU) vystúpať hore na hvezdáreň Vartovka (569 mnm) a pozrieť sa z bližšia na náš spoločný prevádzač OM0OUH. Náš prvý pokus pred 2 týždňami stroskotal na chýbajúcom kľúčiku od racku a keďže tomu nebolo inak ani dnes (nenašiel sa) tak sme do racku vstupovali za zvuku malej prenosnej vŕtačky.

Prevádzač na kóte v podstate nepretržite funguje 6 rokov (16.6.2017) a tak sme boli zvedaví v akom stave bude anténa a ako sa zmenili okolité pomery, hlavne či nám do toho nelezie nejaké parazitné žiarenie. Na naše veľké prekvapenie sú parametre antény (Diamond X200) také isté ako keď sme to tam inštalovali! Pomer stojatých vĺn (SWR) na príjmacej frekvencii (RX) je 1: 1,15 a na strane vysielacej frekncie (TX) je 1: 1,26 čo sú podľa mňa super hodnoty! (viď.príloha)

Čo sa týka okolitého frekvenčného spektra, ktoré by mohlo nejako vstupovať a rušiť náš prevádzač tak musím povedať, že sme tam v danej chvíli nič nenašli! Jediný ale veľmi malý pulzujúci signál bola na frekvenci 443.650MHz čo je ale už dosť ďaleko od nášho prevádzača. Inak je to na spektráku široko-ďaleko čisté. Nemáme ale istotu, či sa tam niečo nezobrazuje sporadicky a nepravidelne počas dňa(?)

Keďže boli parametre takéto dobré tak sme vôbec nezasahovali do antény ani do jej uloženia, uchytenia, či polohy. Nechceli sme zbytočne porušiť perfektne zaizolovný konektor, alebo ju vychýliť do laloku nejakej inej antény ktoré sú na výložníku.

Po opätovnom spustení prevádzača nám dve stanice (OM7FX a OM7TEK) potvrdili kvalitný a silný signál bez toho rušenia, tzv. „helikoptéra“ na pozadí. Je možné, že už len samotné korektné vypnutie a zapnutie prevázača spôsobilo zlepšenie, lebo nič nie je dobré mať zapnuté 6 rokov v kuse. Áno bolo tam za to obdobie pár krátkych výpadkov kedy došlo k výpadku elektrickej energie na hvezdárni, ale takéto náhle a nekorektné zhodenie zariadenia z elektriky je skôr na škodu ako na osoh.

Na záver sme ešte na prevádzači urobili nejaké drobné zmeny ku vašej spokojnosti:

1)      Prevádzač sme prepli do módu RX-AUTO / TX-AUTO takže od dnes ho môžete používať ako na analógovú FM prevádzku, tak aj na digitálnu C4FM

2)      Identifikačný znak (CW) sme na vaše želanie stíšili na minimum ako sa dalo (teraz je LOW, predtým bol MID)

3)      Identifikačný znak (CW) sme podľa predpisov spomalili na rýchlosť 20 WPM (doteraz bolo 24 WPM)

Ostatné parametre sme nechali tak ako boli a ako sa osvedčili napr. hodnota výkonu je na strednej hodnote 15W.

Verím, že budete spokojný, že bude na prevádzači zasa trochu živšie a že nám bude slúžiť k spokojnosti ďalšie roky!

P.S. Čo sa týka digi prevádzky (C4FM) tak v tom sa necítim úplne doma a odporúčam sa popýtať Paliho (OM7FX) ako to funguje a ktorý mód je dobré mať nastavený. V každom prípade ak máte doma len analógovú staničku, tak vám odporúčam si nastaviť tónovku CTCSS na hodnotu 88,5 Hz nie len TX ale aj RX aby ste v prípade, že sa bude vysielať digitálne nemuseli počúvať tie dátové pazvuky.

(ilustračné foto)

S obligátnym pozdravom VY 73!

Dušan

OM7TW

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.