Plošný spoj na APRS Tracker – nadizajnované pre všetkých a zadarmo

Plošný spoj na APRS Tracker – nadizajnované pre všetkých a zadarmo

Rozhodol som sa, že sa naučím pracovať s EasyEDA – je to CAD program a online editor schém, a tvorbu plošných spojov. Jardo prišiel s tým, že našiel dobrý a jednoduchý projekt APRS Trackera, postavený na Arduine, z ktorého iba vyhodil displej, ktorý tam aj tak iba žral baterku. 🙂 Tak som sa pustil do toho. Práca s EasyEDA je fakt easy, oproti Eaglu mi to prišlo ako nejaký nástroj na maľovanie pre deti. 😀 V tomto parádnom softvéri sa nielenže dajú ľahko robiť aj zložié schémy, ale aj vytvárať tímy, ktoré potom môžu kolaborovať a vylepšovať plošáky do dokonalosti. Tak som nám založil tím, aj som pozval pár ľudí. Keďže z EasyEDA si môžete 10ks PCBs objednať za $2 + poštovné, možno niekto okrem mňa dostane slinu… 🙂

Naša tímová stránka je na adrese:

https://easyeda.com/integrac

Ale späť k APRS Trackeru… Keď som plošák ráno zavesil na Hackerspace, dvaja nemenovaní členovia do mňa furt vŕtali, a nevedeli pochopiť, že to chcem mať free. Vraj som tam mal spraviť chybu a až tak to zverejniť. 🙂 A ževraj sa na tom dá zarobiť tisíce…

Videl niekto niekedy už toto logo?

Ak nie, tak sa zamyslite, ako vzniklo Arduino, a v podstate všetky projekty firiem Adafruit, Sparkfun a kým každým sa môže chváliť Asociácia pre Open Source Harware. Keby ľudia a takéto firmy nezverejňovali svoje výtvory aby sa aj ostatní mohli niečo naučiť a sami pri tom hackovať, nemali by sme ani desatinu z knižníc pre Arduino ktoré poháňajú vaše bastliarske projekty.

Veď čo myslíte, že z kade číňania mali zdrojáky a všetky podklady na výrobu klonovaných Arduiniek za polovičnú (a neskôr desatinovú) cenu? Keď sa Arduino pripájalo k počítaču ešte cez monštrózny RS-232 COM port, chytili sa toho a začali to masovo produkovať. Alebo na výrobu USB-ASP programátora? Mali všetky schémy aj zdrojáky, lebo sami autori sa ich rozhodli zverejniť „pre dobro ľudstva“ 😀

Kto nerobí dennodenne so softvérom a hardvérom, asi nikdy nepochopí, koľko z tých vecí ktoré dennodenne používame na vývoj sú zadarmo a open-source.

Ale dosť bolo môjho elaborátu, skrátka mám rád, keď niekto iný dostane chuť zobrať letovačku do rúk a hackovať alebo písať nový kód a pritom vymýšľať nové veci. To moje projekty na Githube a snáď aj tento plošák robia, a páči sa mi keď majú iní ľuďia podobné zmýšľanie – že sa podelia.

Projekt APRS Trackeru Jardo našiel tu, kde bol odkaz na Github projektu (pozrite, zdrojáky zase free). Na repozitári bola aj schéma zapojenia, z ktorej som vychádzal.

Moja finálna schéma vyzerala takto:

Rozhodol som sa nepoužiť žiadne iné napájanie, iba USB, dnes už každý má power banku a je to lepšie ako vkuse kupovať alkalické 9V alebo AA batérie. Šetrím prostredie. 😀

No a tu už je hotový plošák:

Ak máte o dosku záujem, stačí keď kliknente na náš EasyEDA profil, otvoríte si projekt APRS Tracker a odtiaľ si môžete priamo dosky objednať. Ako som písal, $2 za 10ks.Použil som len tie najdostupnejšie súčiastky, najlacnejší GPS modul, žiadne SMD peklo 🙂 takže si to každý môže zletovať doma. V schéme nájdete hodnoty súčiastok.

73, Tekk BB, OM7AXT

8,865 total views, 0 views today

2 thoughts on “Plošný spoj na APRS Tracker – nadizajnované pre všetkých a zadarmo

  1. Anonym

    Zdravím!

    Chcel by som požiadať o program arduino sketch aprstracer.ino

    Ďakujem vám!

    Tnx HA9AS!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.