Nový hardvér pre Lauru zabezpečí, že pobeží čisto na solár

Nový hardvér pre Lauru zabezpečí, že pobeží čisto na solár

Keďže SW Laury funguje pod platformou Windows, nedal sa použiť mini počítač typu SBC ako napr. Raspberry Pi alebo Orange Pi, na ktorých bežia rôzne variácie Linuxu. S portnutím SW by nebol problém, ale samotný hlas Laury je založený na Windowsáckom hlasovom systéme SAPI5.

Notebook, z ktorého Laura išla doteraz, žral v špičkách až 90W a nevydržal z 12V olovených batérií ktoré sú pripojené cez kontrolér na solárne panely bežať celú noc.

Po rozhovore s Mirom OM7AMA som sa rozhodol kúpiť energeticky nenáročný počítač podobný Raspberry Pi, na ktorom ale beží plnohodnotný Windows 10.

Je to projekt z Kickstarteru a volá sa Lattepanda. Žerie pritom len 4 až 5W a napájaný je z USB, čiže nepotrebujem žiadny invertor na 230V. Stačí mi lacný DC/DC menič a vec je vybavená.

Rovnako som vyriešil aj napájanie TRX.

Systém beží výlučne na solárnu energiu už od 24.8.2017. Je super, že to vydrží bez problémov bežať celú noc, ale teraz sú slnečné dni, a slnečný svit je ešte relatívne dlhý. Uvidíme, ako sa bude celému systému dariť v zime, a počas dlhotrvajúcich oblačností, keď bude slnka málo.

Lattepanda ale stála približne štvornásobok ceny Raspberry Pi. Vyšla ma po preclení na cca 160€. Pevne verím, že sa v našom klube nájdu dobré duše a že sa spoločne na tento hardvérový stimul pre Lauru časom vyskladáme. Je to investícia do budúcna, nakoľko by inak bola Laura takmer určite odsúdená na vypnutie. Podobne dopadol aj projekt Zello gatewayu.

Pripájam ešte zopár obrázkov SBC Lattepandy.

Ďakujem všetkým, ktorý Lauru už finančne podporili a dúfam, že sa nájdu aj ďaľší.

Tekk BB, OM7AXT, 73

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.