Automatický oznamovač METAR počasia EMA

Automatický oznamovač METAR počasia EMA

Toto je projekt ktorý funguje na jednodoskovom počítači Raspberry Pi. Konkrétne som použil Raspberry Pi 4 2GB. Funkciou tohto oznamovača / majáku je stiahnuť každú hodinu informácie o aktuálnom počasí z najbližšieho letiska, pomocou Google TTS ho previesť na hovorené slovo a to následne odvysielať.

Informácie METAR sú verejne dostupné, ich jediný problém je že je to len súbor skratiek, ktorým bežný človek nerozumie. Preto ich treba pred odvysielaním preložiť na slovenský text. Celý projekt EMA ide v stopách projektu LAURA, len tento krát to beží na jednodoskovom počítači Raspberry Pi.

Program je napísaný v jazyku Python, lebo mi to prišlo veľmi pohodlné a všetku funkcionalitu, ktorú som potreboval dosiahnuť už robila nejaká knižnica. (Prevod textu na reč cez Google TTS zabezpečuje knižnica gTTS, METAR preklad knižnica python-metar, sťahovanie súborov knižnica requests, ovládanie GPIO portov knižnica gpiozero).

Tu je ukážka hotového projektu:

A tu je ďalší test:

Ako časovač udalostí som použil linuxový cron. Pre zvukový výstup USB zvukovú kartu a dosku s prevodníkom.

Ak by to niekoho zaujímalo, môžem vám to vyrobiť. Zdrojové kódy nájdete na mojom Githube. Ja som si pri tomto projekte užil veľa zábavy a veľa nového som sa naučil. Dúfam že sa vám páči tak ako mne.

Pekný deň, 73 de OM7TEK

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.