Tarzanova DK7ZB dualband portable anténa

Tarzanova DK7ZB dualband portable anténa

V poslednej dobe sa Tarzan BB zabával s výrobou tejto parádnej smerovky. Tu je jeho článok o tom, ako postupoval pri výrobe, pár fotiek a grafy ktoré Tarzan vyhotovil.

Anténu som už zbastlil a teda tu je aj nejaký ten pokec o tom čo som vôbec robil. V prvom rade snaha bola urobiť nejakú anténu s ktorou aj jednotlivec môže vyjsť na kopec a zavysielať si. Nejaké tie portable som si už odžil a pokrúťiť skrutky zamrznutými rukami skrutkovačom alebo nebodaj kľúčikom 6 až 8 je náročné. A navyše, každý jeden nástroj naviac mohla byť nejaká rezervná batéria (energie na kopci nikdy nie je dosť).

Určil som si teda ciele:

  • Poskladať aj v rukaviciach
  • Nepoužiť nástroj
  • Slušné parametre

Konštrukcia bola zvolená a to rokmi overená YAGI-UDA anténa 5 prvkov 144MHz plus 8 prvkov 433MHz s jedným aktívnym prvkom z dielne DK7ZB.
Rozmery prvkov a rahná som zachoval ako originál 10mm a 20x20mm ale matičky sa mi nepáčili, lebo sa často strácajú a preto som chcel závit v rahne. Lenže v hliníku ten závit dlho neostane a teda som zvolil lisovacie závity.

Ako ďalej som našiel v predaji aj krídlové skrutky a presne to som potreboval aby som dodržal druhý cieľ.

Izolátory sa dajú zohnať na internete a je ich vhodné prilepiť sekundovým lepidlom samozrejme nejakým kvalitnejším.

Prvky treba rezať s najväčšou presnosťou akú vieme dosiahnuť, záleží na tom výsledná kvalita antény. Aktívny prvok – žiarič je vyrobený s hliníkovej trubky, ale priemer je 12mm medzera je 12mm kedže by mala byť 0,01λ až 0,02λ, táto vzdialenosť vyhovuje obom pásmam.

Pokope to drží vďaka rozobratému vešiaku lebo obsahoval 10mm tyčku ktorá presne sadla do rúrok. Neskoršia konštrukcia už bude zo silónovej guľatiny.

Krabička je elektrikárska s IP66 a aj po mojom zásahu sa tvári že by krytie mohlo aj ostať.

Prispôsobovací člen je tvorený káblom RG58 v najtenšej verzii navinuté 4 závity na vodárskej trubke PPR20 PN10 to je zelený pásik (ostatné farby už sú hrubšie steny trubky).

Všetko je to zaliate tavným lepidlom. Ako konektor som použil panelový BNC samicu lebo závit na N konektore sa v rukaviciach krúti horšie a ten BNCák aj tak stačí na výkony do 25W. N-kofili nech si dajú N.

Teraz už len vymyslieť uchytenie, to som zložil s U profilov M8 a platne na spevnenie spojov trámov krovu. Naskrutkoval som to už len obič skrutkami, lebo dávať dole sa nebude, a pre horizontálnu polarizáciu musím vymyslieť niečo iné.

Takže máme hotovú anténu a teraz hor sa na meranie SWR keďže na iné meranie nemám prístroje. S tým mi pomohla Dada Banská Bystrica za čo jej presrdečne ďakujem. Namerané hodnoty sú v nasledujúcich grafoch.

 

Grafy PSV / SWR

 

Fotky z merania

  

Tak a dúfam, že z kopcov už nebudeme hulákať na gumáka.

73, OM7AKI druhý operátor Tarzan.

Loading

4 thoughts on “Tarzanova DK7ZB dualband portable anténa

  1. Parádna záležitosť. Palec hore, Tarzan!
    Tekk

  2. Miro / OM7AMA

    Pekná práca Tarzan. Veľa zdaru pri výrobe ďalších antén.

  3. Teším sa, že som mohol Tarzana sledovať pri finalizácii tohto nádherného kúska!

  4. Kosmo BB

    ….Misko Tarzan :), umelecke dielo, nadhera, fakt si sa s tym vyhral…..

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.