Ahojte priatelia rádioamatéri,
tento projekt som robil čisto pre zábavu, s cieľom naučiť sa niečo nové a prejsť si zo „Zelenej Lúky“ všetkými problémami pri vývoji niečoho nového. Mám totiž občas nutkanie tvoriť veci, ako asi aj veľa iných bastličov, čo toto bude čítať. 😀
Začalo to tak, že som na EasyEDA spravil dosku, ktorú volám „Poor’s Man Digi Mode„. Schému, plošák a návod na osadenie nájdete tu.
Je to jednoduchá doštička ktorú si každý môže vyrobiť doma na kolene:
Je to vlastne konvertor medzi zvukovou kartou a transcieverom, ktorý obsahuje citlivý VOX pre vysielanie digitálnymi módmi ako napr. PSK, RTTY, JT65 a hlavne FT8.
Keď mi prišli domov hotové plošáky, začal som ich rozdávať kamarátom bastličom z klubu.
Raz som sedel v hamshacku a predo mnou bol tento plošák. Vtedy ma napadlo spraviť z toho opakovač.
Vlastne… teraz odbočím, vravel som už, že som dva mesiace dozadu, ešte pred Vianocami, vyrobil funkčný opakovač z Arduina? Pamäť mal 120 sekúnd a fungoval dokonale. Lenže po dni v prevádzke som pripojil namiesto USB do Arduina 12V jack a koniec. 😀 Z napäťového stabilizátora, klasického LM1117 5.0 sa začalo dymiť. Hm, „magický dym“, čudoval som sa. Samozrejme chyba bola v lacnej, chybne opajcovanej doske Arduina Mega od súdruhov z Číny, ktorí ho zapojili naopak. Moja asi týždňová robota na tomto opakovači bola v keli. S konštrukciou som sa tiež poriadne natrápil. Vtedy na ňom odišiel druhý najdôležitejší komponent – zvukový modul. Keďže tieto moduly by v čase okolo sviatkov prišli asi v lete alebo možno až o rok – dva 🙂 rozhodol som sa pustiť do nového opakovača. Ale ešte poviem najprv k tomu starému.
Toto je ten 120s zvukový modul, ktorý na ňom odišiel:
Používa sa do hračiek, ale je perfektne použiteľný aj pre opakovač. Len ho nesmiete usmažiť ako ja.
Dokonca som k nemu spravil aj dva videá. Dávam sem iba jedno.
V tomto si môžete pozrieť ako som vytiahol z lacného Baofengu 888S signálovú linku na RX, a ako som vlastne vyrobil celý ten opakovač. Na konci videa je hotový, funkčný, ale ešte nezapúzdrený protoyp. Do osudného dňa fungoval dokonale.
Takže zvukový modul to neprežil. Čudujem sa, že tá doska ešte ako-tak žije (ale len na USB). Hneď ako dojdú náhradné moduly, opravím ho. Nie sú drahé.
Ale prezatiaľ je to ďaľšia mŕtvolka. Nevadí.
Dosť som odbočil, späť k opakovaču, ktorý som práve dokončil.
Takže dva mesiace som mal averziu voči akémukoľvek bastleniu, ale keď došli Poor’s Man Digi Mode plošáky, dostal som opäť slinu. Použiť som chcel najprv znovu Arduino a pôvodne to mal byť CB opakovač, ale do toho sa už pustil Hurikán, tak som to robil len pre radosť. Improvizoval som z komponentov ktoré som mal v dielničke.
Po tom, ako som došiel k záveru, že tento Arduino zvukový shield na to bude slabý – konkrétne nevedel správne kódovať nahratý zvuk do formátu Ogg Vorbis, vlastne chudáčik ledva nahrával, aj to také nekvalitné, že som neveril vlastným ušiam, skrátka rozhodol som sa zvoliť inú cestu…
Takže cesta ktorou som sa napokon vydal bola Raspberry Pi Zero W a k tomu externá zvuková karta (taká tá lacná za 2 doláre). Najprv som začal touto zvukovou kartou, ktorá dávala podstatne kvalitnejší výstup ako všetky ostatné ktoré som mal doma.
…až dokým som jej neodpiekol vysielačkou mikrofónny vstup (zrejme… nie je mi to ešte celkom jasné) ale je z nej asi mŕtvolka.
Tak som zobral druhú, bola menšia a na rozdiel od tejto mala odspodku krásne veľké plochy na ktoré sa dali naletovať presne tie piny, ktoré som z nej potreboval dostať. Vyzerala približne takto:
Stála smiešnych 75 centov. A bol som prekvapený kvalitou zvuku. Ostatné, čo som v tejto cenovej hladine kúpil mali tendenciu šumieť, škvrčať, praskať… len nie byť ticho vtedy, keď mali byť. 😀
Tak som ju teda rozobral a naletoval všetko potrebné.
Zvukovku som pripojil k môjmu vyššie spomínanému plošáku na prevod z/do TRX. Aspoň som si to konečne skúsil sám zložiť, dokonca som prišiel na jednu nedokonalosť. Jeden rezistor tam bol zbytočný a robil zvuk z vysielačky tichý. Ale na to, že som iba tápal hodnoty keď som ho navrhoval, a nemal som to odskúšané ani na breadboarde, pretože sa to ťažko pripája, hlavne TRX… fungoval na prvý šup. Aj VOX išiel, ale ten som neplánoval použiť, nakoľko som mal z Baofengu 888S vyvedenú tú cestičku zo zelenej LED diódy signalizujúcej príjem. Chcel som ju použiť ako indikátor príjmu, tá signálová linka nakoniec v tomto opakovači spôsobovala najviac problémov a priviedla ma po asi 5 hodinovom maratóne zisťovania problému do beznádejného zúfalstva. 🙁
Takto vyzerala osadená doska, žltý káblik je PTT a schválne nie je k doske pripojený, lebo ako som vravel, VOX som nepotreboval.
Namiesto môjho klasického postupu „vyrabovať TRX konektor zo slúchadla“, som použil jeden čo mi medzi tým prišiel. Mal oveľa kvalitenjšie kábliky. Ušetril som si tým dosť veľa trápenia.
Takže takto vyzeral základ na prenos zvuku do éteru. Na obr. ešte so starou zvukovkou.
A už som chystal Raspberry, SD kartu, a forkol som projekt Pirrot, ktorý som upravil na vlastný obraz.
Z Raspberry mi stačilo vytiahnuť 6 GPIO pinov vrátane zemi, z toho 3 boli signalizačné ledky – modrá = pripravené, zelená = RX, červená = TX. Spodné dva sú vstup či berie práve TRX signál a výstup na zopnutie PTT (vysielanie).
Medzitým som si na protoboarde prichystal optočlen…
Na spínanie relátok, tak som sa s tým vytrápil, že fungovala len kombinácia 2 optočlenov v zložitom zapojení za sebou. Týmito relátkami som spínal RX vstup do Raspberry a PTT. Improvizoval som tým, čo som mal v dielni. Skúšal som aj SSR (Solid State Relays), ale nešlo to.
A takto to vyzeralo po 3 dňoch experimentovania, už konečne funkčné:
Celé to bolo napojené na spomínaný Baofeng.
A tu je video demonštrujúce, ako to ide:
Hurikán mi vravel, že počul, že najlepší CB opakovač, ktorý tu kedy v BB bol, ešte za dávnych čias, bežal z počítača. Toto je tento prípad. Kto môže povedať, že jeho opakovač beží na Linuxe a dá sa vylepšovať a ovládať za behu aj cez internet? Že jeho správanie a funkcie sa dajú meniť jednoducho cez Wifi, bezpečne a odkiaľkoľvek? No je to každopádne výhoda. Tu som ale narazil na jednu vec – absenciu Ethernetového portu (klasické LAN pripojenie) na RPi Zero W.
Záver bol, že lepšie by bolo na tento projekt použiť Orange Pi Zero, stačila by aj 256MB RAM verzia. Má totiž okrem ethernetu aj vyvedené piny na audio vstup a výstup. Ušetrila by sa tak USB zvukovka a predsalen Ethernet je spoľahlivejší. Len by bolo treba rozbehnúť software opakovača, môj forknutý Pirrot. Myslím, že by sa to dalo spraviť, dokonca by to vyšlo lacnejšie.
Už fakt končím.
Prepáčte za tak dlhý článok.
73, Tekk BB, OM7AXT