Rozhodol som sa, že sa naučím pracovať s EasyEDA – je to CAD program a online editor schém, a tvorbu plošných spojov. Jardo prišiel s tým, že našiel dobrý a jednoduchý projekt APRS Trackera, postavený na Arduine, z ktorého iba vyhodil displej, ktorý tam aj tak iba žral baterku. 🙂 Tak som sa pustil do toho. Práca s EasyEDA je fakt easy, oproti Eaglu mi to prišlo ako nejaký nástroj na maľovanie pre deti. 😀 V tomto parádnom softvéri sa nielenže dajú ľahko robiť aj zložié schémy, ale aj vytvárať tímy, ktoré potom môžu kolaborovať a vylepšovať plošáky do dokonalosti. Tak som nám založil tím, aj som pozval pár ľudí. Keďže z EasyEDA si môžete 10ks PCBs objednať za $2 + poštovné, možno niekto okrem mňa dostane slinu… 🙂
Naša tímová stránka je na adrese:
https://easyeda.com/integrac
Ale späť k APRS Trackeru… Keď som plošák ráno zavesil na Hackerspace, dvaja nemenovaní členovia do mňa furt vŕtali, a nevedeli pochopiť, že to chcem mať free. Vraj som tam mal spraviť chybu a až tak to zverejniť. 🙂 A ževraj sa na tom dá zarobiť tisíce…
Videl niekto niekedy už toto logo?
Ak nie, tak sa zamyslite, ako vzniklo Arduino, a v podstate všetky projekty firiem Adafruit, Sparkfun a kým každým sa môže chváliť Asociácia pre Open Source Harware. Keby ľudia a takéto firmy nezverejňovali svoje výtvory aby sa aj ostatní mohli niečo naučiť a sami pri tom hackovať, nemali by sme ani desatinu z knižníc pre Arduino ktoré poháňajú vaše bastliarske projekty.
Veď čo myslíte, že z kade číňania mali zdrojáky a všetky podklady na výrobu klonovaných Arduiniek za polovičnú (a neskôr desatinovú) cenu? Keď sa Arduino pripájalo k počítaču ešte cez monštrózny RS-232 COM port, chytili sa toho a začali to masovo produkovať. Alebo na výrobu USB-ASP programátora? Mali všetky schémy aj zdrojáky, lebo sami autori sa ich rozhodli zverejniť „pre dobro ľudstva“ 😀
Kto nerobí dennodenne so softvérom a hardvérom, asi nikdy nepochopí, koľko z tých vecí ktoré dennodenne používame na vývoj sú zadarmo a open-source.
Ale dosť bolo môjho elaborátu, skrátka mám rád, keď niekto iný dostane chuť zobrať letovačku do rúk a hackovať alebo písať nový kód a pritom vymýšľať nové veci. To moje projekty na Githube a snáď aj tento plošák robia, a páči sa mi keď majú iní ľuďia podobné zmýšľanie – že sa podelia.
Projekt APRS Trackeru Jardo našiel tu, kde bol odkaz na Github projektu (pozrite, zdrojáky zase free). Na repozitári bola aj schéma zapojenia, z ktorej som vychádzal.
Moja finálna schéma vyzerala takto:
Rozhodol som sa nepoužiť žiadne iné napájanie, iba USB, dnes už každý má power banku a je to lepšie ako vkuse kupovať alkalické 9V alebo AA batérie. Šetrím prostredie. 😀
No a tu už je hotový plošák:
Ak máte o dosku záujem, stačí keď kliknente na náš EasyEDA profil, otvoríte si projekt APRS Tracker a odtiaľ si môžete priamo dosky objednať. Ako som písal, $2 za 10ks.
Použil som len tie najdostupnejšie súčiastky, najlacnejší GPS modul, žiadne SMD peklo 🙂 takže si to každý môže zletovať doma. V schéme nájdete hodnoty súčiastok.
73, Tekk BB, OM7AXT
Zdravím!
Chcel by som požiadať o program arduino sketch aprstracer.ino
Ďakujem vám!
Tnx HA9AS!
Ahoj,
v clanku je uvedeny cely Github repozitar, ktory ked si stiahnes, alebo naklonujes, tak tam mas prilozene aj kniznice, ktore na skompilovanie potrebujes.
Ale ak chces cisto len sketch, tak ten je tu: https://github.com/jweers1/Aprs-Tracker/blob/master/Arduino/GPSv4/GPSv4.ino
Ahoj. Snažil jsem se naklonovat vaše řešení. Ale mám problém se sériovou komunikací. GPS plus APRS podle source nepracuje na Arduino Nano. Jak jste to vyřešili? Jediné řešení je snad HW serial pro GPS.
To, ale v článku vůbec není a deska je potom nepoužitelná.
Wosa
Ahoj, TinyGPS funguje v poriadku so SoftwareSerial na Arduino Nano. Ked ti nejde GPS plus, skus tuto kniznicu, podla kodu ktory som sem daval. Alebo som to zle pochopil?