Pershingova prvá HF anténa

Pershingova prvá HF anténa

Keď som už mal rádio, bol čas aby som rozmýšľal aj nad anténou. Na príjem stačil aj 1,8m teleskop na parapete. Ale čo ďalej?

V panelákovom byte veľa možností krátkovlnný rádioamatér teda určite nemá. Rozhodol som sa preto pre klasický dlhý drôt spustený z balkóna tam kam sa mi bude dať 😀

Keďže anténa typu LW potrebuje unun cca 1:9, bolo potrebné najskôr vyrobiť ten. Takže krátko po kúpe Amidonov v Poprade na stretnutí bol vyrobený:

Unun 1:9

Okrem toho som vyrobil aj prúdový balun z koaxu v bužírke. Tú bužírku asi nebolo treba a závity sa asi mali rozdeliť na dve protibežné, ale čo už, zatiaľ som to nechal tak.

To celé pozapájané a vložené do krabice:

prispôsobenie

Takže prispôsobenie by bolo. Nasledovala kúpa medeného izolovaného lanka s prierezom 1,5mm2 – chcel som síce 51m, ale kotúč z ktorého mi to merali, mal rovných 50… K tomu polypropylénové tuším 3mm lanko a nejaké svorky.

Ďalší problém bol kadiaľ z izby na balkón viesť koax z rádia. Na prvé pokusy síce stačilo privrieť okno a privrznúť do neho kábel, ale keď začali mrazy, už to nebolo ono. Navyše som tých koaxov k viacerým anténam rátal viac…

Bolo teda potrebné urobiť 50cm vrt do panelovej steny a zateplenia 16kou vrtákom (s drobným problémom, mal som vrták dĺžky 46cm 😀 , ale pomohol som si metrovou závitovou tyčou na konci zaostrenou, presne a jemne som prerazil vonkajšiu vrstvu zateplenia a tak nedošlo k jej žiadnemu poškodeniu).

Do otvoru som vrazil plastovú trubku s vonkajším priemerom 16mm (a priestor okolo nej vyplnil lepidlom kvôli jej zatesneniu, aby vlhkosť neprenikala pod zateplenie).

Na jej konce som po osadení prilepil manžety vysústružené zo silonu.

Výsledok je tu:

trubka s manžetou

po prilepení

Takto to vyzerá v izbe, je to tesne nad pracovným stolom

už aj s vtiahnutými koaxami



a takto je to vonku
nasledovalo uchytenie lanka antény

Anténa je uchytená na strome až za tou lampou. Zabudol som však „ošetriť“ lanko silikónovým olejom alebo vazelínou, toto odporúčam každému, nebudú potom na ňom držať kvapky vody alebo chumáče snehu. Platí to aj pre koaxiálne káble umiestnené vo vonkajšom prostredí, zostanú elastické po dlhšiu dobu.

 

Potom pribudli ďalšie antény – voľne nasmerovaná UHF, nejaký ten teleskop pre skener, a tiež krátky prút pre SDR… Chýba ešte dvojpásmová prútová, tá príde na konzolu upevnenú na držiak paraboly, aby bola vysunutá čo najviac od steny.

 

A výsledok? Automatický tuner na rádiu to v závislosti od počasia vyhodnocuje takto:

 

A ešte pohľad na moje „pracovisko“  🙂

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.