WebServer + Teplomer + Voltmeter z Arduina

WebServer + Teplomer + Voltmeter z Arduina

Takže som sa pustil do toho aj ja :). Arduino mi nič nehovorilo, a ani som sa o neho nezaujímal. Videl som pár dobrých projektov, ale pre mňa nezaujímavé, hlavne kto sa bude učiť ďalší jazyk keď nevieš ani ten svoj. Ale, zaujala ma jedna vec a to práve ten Ethernet port. Nedávno som pozeral zariadenie, ktoré dokáže merať teplotu a zobraziť na webovej stránke. Tak som si povedal, že prečo nie. Tak som sa trocha popýtal a skonštatoval som, že pri prakticky neobmedzených možnostiach by to mohlo merať aj napätie. A tak som sa pustil do samotného zapojenia a programovania..

Zapojenie na mierotvornej doske 🙂 Samozrejme z ničoho sa začať nedá takže našiel som jedno Arduino Nano, ktoré som výhodne kúpil a Ethernet Shield (odborné pomenovanie) mi požičal Tekk. Výsledné zapojenie fungovalo nadmieru spokojne a tak som sa rozhodol, že spravím s toho projekt a vyrobím aj dosku aby to aj pekne vyzeralo.

Ešte prikladám pár fotiek z fázy testovania, ktoré dopadlo na výbornú.

Tak a začal sa zhon. Bolo treba objednať Arduina, shieldy a iné vecičky ako uchytenie pinov na PCB, jumpre a podobne. Netrvalo to dlho (asi 25 dní) a zrazu bolo všetko po kope..

No okrem tých malých doštičiek a toho Wemosu, tomu sa proste nedalo odolať 😀

Keď už dorazili PCB (dosky) pekne som všetko osadil, za-pájkoval a začalo prvé testovanie..

dosky som opatril aj ochranným náterom (kolofónia a lieh) aby to náhodou nechytilo dáku hrdzu.

Po testovacej fáze, s ktorej som nebol veľmi spokojný nakoľko meranie napätia nešlo podľa mojich predstáv, začalo pátranie po probléme.

pritom CIDLO_1 nebolo ani zapojené.

A čo sa stalo.. Merané napätie bolo viac menej náhodné číslo, generované Arduinom v rozsahu +- 10V meraného napätia. Nakoľko maximálne napätie na vstup analógového pinu môže byť maximálne 5V (ak nepočítame zapojenie REF, googlite :)) musel som zapojiť odporový delič, ktorý je v pomere cca 10:1, tzn. že merané napätie môže byť maximálne 10 násobku maximálneho napätia povolenom na analógovom pine. Prakticky je možné merať napätia až do hodnoty 50V, ale pre ochranu vstupu som dal maximálne 30V (vzorkovanie stačí). A ako prebieha meranie napätia? Jednoducho. Maximálne povolené napätie (moje zvolené 5V) je rozdelené na 1024 častí, čo zabezpečí AD prevodník. Takže jeden dielik je približne 5mV čo je dostatočná tolerancia a aj presnosť na svoj účel, aký to bude spĺňať. Digitálne vstupy zase čítajú teplotu zo senzora dallas ds18b20.  Áno, sú aj lepšie ale toto úplne postačuje. A aby som došiel k problému s meraním napätia, stačilo pripojiť paralelne na analógový pin kondenzátor 100nF, ktorý vyfiltroval ruchy a napätie konečne dávalo zmysel.

Výsledný produkt a screen obrazovky.

Napätie ukazuje v tolerancií cca 0,3V Čo úplne postačuje. Kondíky som dopájkoval zo zadnej strany a vzhľadom na svoju výšku nezaberajú miesto.

Takže od prototypu k výslednému zapojeniu to trvalo len asi 2 mesiace, tak 73 a ďakujem za prečítanie. Jardo

Loading

One thought on “WebServer + Teplomer + Voltmeter z Arduina

  1. stano

    Nemas aj na predaj 2ks ?

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.