Tekkov univerzálny regulovateľný mini zdroj

Tekkov univerzálny regulovateľný mini zdroj

Toto je starší projekt regulovateľného laboratórneho zdroja pre veľmi nenáročných užívateľov, a návod ako ho vyrobiť.

Myšlienka bola úplne jednoduchá – kúpiť „stolný“ DC adaptér, 12V 3A a zrážať na ňom napätie pomocou DC-DC meniča. Samozreme to ešte celé nejako pekne zapúzdriť.

Z DC-DC meniča čo v tú dobu najviac frčal na Ebay (bol presne na 3A) som odletoval modrý potenciometer na nastavenie napätia a priletoval „veľký“ potenciometer, ktorý je vidieť na obrázkoch.

S výrobou krabičky mi pomáhal Hurikán BB, pretože má narozdiel odo mňa cit pre jemnú robotu, a nikdy sa nepomýli vo výpočtoch pri rozmiestňovaní komponentov na prednom alebo bočnom paneli. Chceli sme, aby komponenty na paneli boli umiestnené symetricky, a aby to aj štylisticky nejako vyzeralo.

Hliníkovú krabičku som kúpil na TAYDA Electronics, vtedy na Ebay ešte také neboli. Je to totiž projekt z februára 2015.

Hurikán mi dal veľmi jasne najavo, že hliníkové krabičky nie je to pravé orechové, čo sa možných skratov vo vnútri týka, ale vyzeralo to dobre 😀

Takto vyzerali finálne „črevá“. Ako vidno, žiadne skrutky, iba hot glue…

Nakoniec som pridal už len estetickejší knoflík na potenciometer, aby ladil s hliníkovým šasi.

Merák napätia je ozaj lacný a čo sme merali, tak aj dosť presný. Zvolil som modrú farbu podsvietenia, lebo nemám rád červené 7-segmentovky.

Toto bola finálna podoba…

 

A ešte pohľad na spodok krabičky.

A DC konektor na adaptér na boku.

Ako som už písal, toto je skôr Hurikánov projekt, ako môj – ja som len prišiel s nápadom a súčiastkami 🙂

Tento zdroj mi slúži dodnes, a aj keď vie dať len 12V 3A, pre moju prevažne digitálnu techniku kde potrebujem nastaviť 12V, 9V, 5V a 3.3V to úplne postačuje.

 

73 – Tekk BB, OM7AXT

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.