Použitie šumového generátora a RTL-SDR na meranie filtrov

Použitie šumového generátora a RTL-SDR na meranie filtrov

Ako som už v predchádzajúcich článkoch naznačil, šikovnému rádioamatérovi nie je niekedy treba vybavenie špičkovou meracou technikou. Drahé prístrojové vybavenie ako spektrálny či vektorový analyzátor, wobler, swob vždy poteší, ale aj na to je potrebné mať financie, priestor a taktiež vedomosti, ako s ním zaobchádzať.

V dnešnom článku popíšem, ako možno pomocou bežného USB DVB-T prijímača s chipom RTL a šumového generátora z číny za pár eur  celkom presne merať filtre používané v rádioamatérskom pásme.

Šumový generátor

Mám konkrétne filtre – hornú priepusť od 189MHz a dolnú priepusť 444MHz, ktorých kombináciou možno eliminovať  silné vysielače VKV a DBT-V resp. stanice mobilných operátorov pri príjme v pásme 2m a 70cm.

 

Filtre

Aby signál zo šumového generátora nepoškodil citlivý vstup rtl prijímača, je vhodné ešte použiť útlmový článok:

útlmový článok

K tomu ešte pár koaxiálnych káblikov a rôznych redukcií (filtre majú F-konektory) a stačí to pozapájať dokopy:

Celkové zapojenie

Na PC potom už len stačí nainštalovať program RTL-SDR Panoramic Spectrum Analyzer  od  Sergeja G. Badlo (jeho stránka je  http://raxp.radioliga.com ). Stiahnuť si ho môžete napríklad tu RTL-SDR Panoramic Spectrum Analyzer (13…1864MHz)

Po správnom zaregistrovaní RTL SDR pomocou utility ZADIG a spustení programu je možno rovno začať meranie.

Pre prvé meranie som zapojil hornú priepusť. Výsledok jej merania je:

horná priepusť

Nasledovala dolná priepusť:

dolná priepusť

Posledné meranie bolo na oboch priepustiach zapojených za sebou. Na výslednom obrázku z merania je krásne vidieť, ako účinne a pri akých frekvenciách sa celkový filter uplatní pri príjme – prepustí len frekvencie v rozsahu 180-450MHz, ostatné potlačí o viac ako 20dB.

výsledná pásmová priepusť

Šumový generátor sa dá zadovážiť cez eBay, jeho cena je cca 10-20$… RTL-SDR (v mojom prípade je použitý prijímač doplnený i pre príjem v pásme do 15MHz a to priamym vzorkovaním I a Q signálov) je tiež bežne dostupný v podobnej cene.

Čo sa týka presnosti, frekvencia sa dá pomocou nejakého normálu dostaviť priamo v programe nastavením hodnoty PPM. K nastaveniu meraných úrovní zase využijeme útlmové články s rôznym útlmom (1-40dB).

Pomocou tohoto jednoduchého technického a programového vybavenia sa samozrejme dajú merať i iné parametre zariadení používaných v rádioamatérstve, ale o tom niekedy inokedy.

Vlado

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.