Hurikán spomína na Bystrický NIGHT SCREAM

Hurikán spomína na Bystrický NIGHT SCREAM

Walkie Talkie

Keď sme si s bratom našetrili ako deti na lacné burzácke vysielačky, otvoril sa nám iný svet.

Zažili sme s vysielačkami veľa zábavy.

Kadejaké schovávačky, odpočúvania, upgrady, čudesné hlasy z vysielačiek, kto mal vysielačku bol vtedy frajer.

Ako malého chlapca zažratého do elektroniky ma fascinovalo, že dokážem prijímať aj vysielať signál len vďaka trom tranzistorom a pár pasívnym súčiastkám čo boli v burzáckych walkie talkie.

walkie-talkie

Postupne si pokúpili vysielačky aj kamaráti na ulici a prišli sme na to, že je to ešte väčšia zábava.

Vedel som že CB pásmo je veľké a myslím si, že každého kto sa hral s tou burzáckou vysielačkou začalo omrzievať to, že mala slabý dosah. Chalani ktorí neboli do elektroniky, asi skončili po prvom pokazení hračkárskej vysielačky, ale iných, ktorých to bavilo, sa začali obzerať po niečom lepšom.

Ako som prišiel k CB

Neviem či nie až po rokoch moji kamaráti (TEKK a Strelec Junior) prišli s riadnou CB stanicou, kde som mal možnosť vidieť ako to na pásme chodí a hneď sa to vo mne ujalo.

Začal som šetriť aj s bratom na CB vysielačku, čo nám trvalo asi rok. Veľa – veľa susedov a známych sa bolo tej Veľkej Noci kúpať. Veľa kadejakého šrotu sa vtedy odnieslo z nášho dvora do šrotenu, veľa sme pomáhali starkej s upratovaním a nákupmi, susedom s oberačkami kým sa nám s bratom podarilo našetriť na CéBéčku, ale našetrili sme. Strelec Junior mi daroval 1,5A trafák  a pomohol mi vyrobiť zdroj na vysielačku ktorý mám dodnes. Tekk mi predal vysielačku. Bola to kvalitná 4W stanička TEAM TS 1000. Anténu mi Strelec junior dobre poradil kúpiť 5/8, s tým to už kúrilo ako malo.

TEAM TS 1000
TEAM TS 1000

Moje začiatky s CB

Aj keď som už na veľa pozabúdal, asi nikdy nezabudnem na svoje prvé spojenie s Tiborom Pršany, toho času asi rok 1995 som ešte nemal riadnu anténu len akúsi požičanú lambda štvrťku na balkóne, ale počuli sme sa dobre lebo Pršany boli od môjho QTH vzdušnou čiarou vzdialené 5km.

Pamätám si, keď na chvíľu fungoval opakovač na Pršanoch, ktorý opakoval krásne, čisto, všetko čo som zavysielal a to som mal v staničke zapichnutý len asi 50cm kus drôtu namiesto antény. V lete počas búrok som sa veľmi bál, že do mojej 6 a pol metrovej 5/8ky udrie blesk.

Lambda 5/8
Lambda 5/8

Asi po roku používania CéBéčky s 5/8 anténou som raz počas búrky vyliezol na strechu a začal som povoľovať svorky na trubkách antény aby sa anténa stiahla na nižšiu výšku. Zloženú len na asi 1m som ju odvtedy používal, kým som ju mal.

CB svet

Porobil som dosť veľa spojení. Na 3ke bol vtedy veľmi silný opakovač na Donovaloch. Dalo sa dosť ďaleko dohučať. Ľudia sa ozývali z ďaleka.  Bol aktívny rádioklub Night Scream a členovia rádioklubu boli poväčšinou sústredení na kanáli č.4. Keď aj človek neporobil spojenia, veľa sa podozvedal alebo sa pridal do reči, bola zábava.

Moja sestra sa tiež zvykla ozvať cez našu vysielačku. Myslím, že každému sa vtedy páčilo, že môžu podebatiť aj s nejakou babou, lebo tých bolo na CB málo. Tým, kto boli prihlásení v Night Screame, rádioklub posielal klubové noviny. Moja sestra sa s niektorými z nich poznala aj osobne.

Volačky

Ja som sa osobne poznal len so Strelcom Juniorom. Ľudia ktorí boli najviac na pásme a ich volačky si dodnes pamätám sú Tibor Pršany, Ľudo…, Magnet, Magnetka, MacGyver, Gyro.

Ako som zmizol z CB

Vysielačka ma neomrzela, ale zapínal som ju menej a menej. Už mi aj vadilo keď som ju mal doma zapnutú a odsquelčoval mi ju nejaký rušák. Strelec Junior zmizol z pásma prvý, takže som nemal na pásme kamaráta ktorého som poznal od mala. Z čista jasna nám prišla ponuka, či nepredáme vysielačku aj s anténou za takú cenu ako sme ju kúpili. Moj brat, ktorý mal polovičný podiel vo vlastnícve vysielačky to bral hneď, lebo on ju vôbec nepoužíval a ja som to možno aj kvôli peniazom zobral tiež. S predajom sme súhlasili obaja.

Asi od roku 1999 už Hurikána na pásme nebolo…

Je rok 2015, CéBéčky sa dajú kúpiť za facku a myslím, že Hurikán sa vracia späť na CB!

Ak môžem, určite podporím oživenie rádioklubu v Banskej Bystrici.

Loading

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.