Analyzátor antén do 10€?

Analyzátor antén do 10€?

Ako som v článku http://integrac.sk/prisposobenie-anten-lc-clankom/ spomenul, k zisteniu impedancie antény sa dajú použiť rôzne metódy.

Dnes Vás chcem upozorniť na článok cca 10 rokov starý, ktorý vyšiel v časopise NUTS & VOLTS.

a_low_cost_rf_impedance_analyzer

Popisuje teóriu merania impedančných a fázových pomerov na anténe. Následne na to ukazuje aj praktické prevedenie týchto meraní pomocou pár odporov, diód a kondenzátorov obyčajným digitálnym jednosmerným voltmetrom. Okrem toho je potrebný naviac len generátor sínusového signálu príslušných frekvencií, v ktorých chceme anténu merať. Teoreticky by sa dal využiť dokonca i samotný vysielač s výkonom stiahnutým na minimum, pripojenou umelou záťažou a možno ešte nejakým útlmovým článkom, aby sme dosiahli 14 až 24 dBm na 50 ohm (1/4W).

 

Samotný princíp spočíva v pripojení generátora a antény do „meracieho prípravku“, nastavení príslušnej frekvencie a postupnom zmeraní napätia v troch bodoch prípravku.

K samotnému vyhodnoteniu slúži program, na ktorý je v článku odkaz k stiahnutiu. Obsahuje aj časť pre samotné nakalibrovanie a to známymi hodnotami impedancie (12,5; 25; 100; 200 ohm).

Podľa výsledkov meraní v tom bastl prevedení to dostatočne presne umožní merať impedanciu antény do cca 10MHz.

Podobný postup je uvedený aj na slovenskej stránke Tona Mráza Jednoduchý analyzátor a tiež tu.

Takže ak nemáte poruke nejaký komerčný analyzátor antén, myslím, že i touto lacnou metódou dospejete k správnemu prispôsobeniu Vašich antén.

 

 

477 total views, 0 views today

Pridať komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.